1.Визия на концепцията.
Oбщина Ракитово да се развие и утвърди като атрактивна туристическа дестинация на базата на устойчиво развитие на туризма, високо качество на живот, съхранена природна среда и богато културно – историческо наследство.
2. Основни принципи при разработване на концепцията.
- комплексен подход към развитието на региона, т.е. разглеждане развитието на туризма на територията на цялата общита Ракитово и то не чрез формиране на нови самостоятелни селищни образования /по примера на Боровец и Пампорово/, а чрез създаване на отделни, продуктово свързани центрове и ядра около основните селища, съобразно туристическите ресурси на региона
- устойчиво развитие на туризма в региона, т.е. създаване на условия за ефективно развитие чрез изграждане на нова модерна туристическа база за пълноценно използване, опазване, съхраняване и развитие на природните ресурси и на историческите и културни традиции и паметници на територията на община Ракитово, в т. ч. съчетаване целите на икономическото и социалното развитие с изискването за подобряване качеството на живот и повишаване благосъстоянието на населението.
3. Цел на концепцията
Генералната цел пред развитието на туризма в региона може да бъде формулирана както следва:
Формиране и реализация на целогодишен качествен, конкурентоспособен и многообразен регионален туристически продукт, стимулиращ развитието на свързаните с туризма други отрасли в общината и региона, като база за постигане на висок и устойчив икономически растеж и гарантиране на по – високи заетост, доходи и социална интеграция.
Така формулираната генерална цел предполага развитие на качеството на туризма в широкия смисъл на думата, т.е.
- развитие на региона Ракитово като единна дестинация за целогодишен туризъм на основата на изграждане на съвременна обща техническа и транспортна инфраструктура и на модерна туристическа база;
- диверсификация на туристическото предлагане чрез оптимално използване на туристическите ресурси на територията на селищната система и в региона за предлагане на целогодишен туристически продукт;
- качеството на туристическо предлагане чрез изграждане на нова, модерна база в съответстиве със водещите стандарти в хотелиерството и ресторантьорството и за специализирана туристическа инфраструктура;
- развитие на човешкия потенциал чрез система за мотивация на заетите, пряко или косвено в туристическото обслужване и за квалификация, преквалификация и обучение на персонала:
4. Развитие на туристическия продукт
4.1.Пространствена организация и структуриране на територията – туристически зони, ядра и обвързваща техническа инфраструктура
Курортно-туристическа зона „Юг” – за високопланински спортно-туристически дейности и алтернативни форми на туризъм
- за зимни спортове– спортно-туристически комплекс „Сютка”, обхващащ ареалите на ски-пистите, трасетата за биатлон и др. обслужваща транспортна и спортно-туристическа инфраструктура;
- за летен алтернативен туризъм
- културно-познавателен туризъм в пространството на местността „Тракийско кале” и тракийското селище;
- ловен туризъм в БИРП „Пашино бърдо”;
- еко- и пешеходен туризъм в обхвата на резерват „Мантарица” и горския фонд северно от него;
- алтернативни форми на туризъм (селски, познавателен, конна езда и спорт и др.), около местностите „Качаков чарк”, „Хреново” „Джурковица”
Обществено-обслужващата туристическа инфраструктура в зоната ще се развива около местността „Качаков чарк”. Изходният пункт за зоната е гр.Ракитово. Капацитетът на зоната е около 8–10 хиляди посетителя /на първия етап/. Основната характеристика на зимната спортно-техническа инфраструктура е представена в приложение № 8.
Курортно-туристическа зона „Север” – за различни форми на летен туризъм
- културно-познавателен туризъм около с.Дорково – Палеонтологичното находище, крепостта „Цепина” и Тракийското селище
- ловен туризъм в БИРП „Каркария” и БИРП „Дорково”
- конен туризъм около местностите „Гладно бърдо” и „Мандрата”
- еко и пешеходен туризъм в северозападната част на зоната и източно от с.Дорково
Капацитетът на зоната при едновременно туристическо натоварване – от 3 до 5 хил. човека. Обслужващите обекти се разполагат в пространствата на зоната с осигурени пътни връзки.
Курортно-туристическа зона „Изток” – за различни форми на летен туризъм и водни спортове
- курортно ядро „Цигов чарк” – туризъм, базиран на крайбрежието на язовир „Батак”. В ядрото се намира вилна зона, която може да се развие като ваканционно селище със специфична родопска архитектура
- ядро за водни спортове и риболов, разположено северно от „Цигов чарк”
- ядро за културно-познавателен туризъм на базата на останките от тракийско селище в местността „Манастирище” и тракийска крепост в местността „Арманчето”. В ядрото могат да се развият и обекти, свързани с риболов и крайбрежен отдих.
Транспортният достъп до зоната и връзката между отделните ядра съществува, но пътната инфраструктура се нуждае от рехабилитация. Етапите за развитие на зоната трябва да бъдат съобразени с изграждането на водоснабдителната и канализационна система и електроснабдяване.
Курортно-туристическа зона „Център” – в ареалите на градовете Ракитово и Костандово.
гр.Ракитово – туристическото му развитие се базира на културно-историческото наследство, климатичните условия и традиции. В туристическата номенклатура ще доминират културно-познавателния туризъм SPA и уелнес туризма.
Възможностите за развитие на ядрото ще зависят от качеството на градската среда и нейното благоустройство. Целесъобразно ще бъде обособяването на курортна структура, чието място трябва да бъде определено с нов общ устройствен план на града
- гр.Костандово – туристическото развитие на града е свързано с наличието на минерални води, които създават условия за изграждане на хотелска база за SPA и уелнес туризъм. Този сектор изисква добре развита техническа инфраструктура и естетична градска среда.
Потенциалите на територията позволяват изграждането на значителна хотелска база, но по наше мнение тя не трябва да надвишава 3 000-3 500 легла, тъй като ще създаде редица проблеми с осигуряването на квалифицирана работна сила и разширение на строителните граници на селището.
4.2. Специализация на туристическия продукт
При отчитане на представената пространствена организация и структуриране на територията, специализацията на регионалния туристически продукт следва да се базира на следните основни центъра:
Център Ракитово – с акцент “планински туризъм” в цялото му многообразие – ски – спортове /алпийски и северни дисциплини и сноу – борд/, пешеходни и на коне планински преходи, вело – и бъги – преходи, пешеходни, конни и джип – пикници, фото – сафари и еко – преходи в резервата, екстремни спортове.
Развитието на този център предполага изграждането кабинкова въжена линия Ракитово – Качаков чарк и развитие в района връх Голяма Сюткя – Качаков чарк на зона за ски – спортове.
Около Ракиково следва да се изгради многообразна хотелиерска база с капацитет около 10 000 туристи, включваща хотели от висока категория със съответната бизнес – и спа – инфраструктура, хотелска база от средна категория, апарт – хотели, самостоятелни къщи и вилни селища.
Център Костандово – с акцент “уелнес”, като се изгради около съществуващите минерални извори хотелска база с капацитет 1 500 – 2 000 туристи със съответната уелнес – зона.
Център Дорково– с акцент “зелен туризъм” чрез развитие на еко – и етнографски селища със капацитет до 1 000 – 1 500 туристи, с прилежащата специализирана туристическа инфраструктура.
Център язовир “Батак”– с акцент водна рекреация, като около язовира се обособи и изгради зона за водна рекреация и спортове и многообразна хотелиерска база, в т.ч. ваканционни и туристически селища,с капацитет до 5 000 туристи
Свързващи звена между центровете са:
- голф – игрището с 18 дупки и прилежащ голф – клуб;
- базата за водни спортове на язовир Батак;
- иновираната база за ловен туризъм;
- новоизградените бази за културно – исторически и етнографски туризъм чрез развитие около културно – историческите обекти на съответната туристическа инфраструктура;
- технологичния център за лечебно – оздравителни процедури;
- конните бази.